بررسی پیام‌رسان تم‌تم؛ تلگرام، چهارسال پیش – دیجیاتو – طراحی وب سایت هنری

تلگرام تنها در کشور ما تبدیل یک دغدغه نشده و هزاران کیلومتر آن طرف تر، روس‌ها هم از مدت ها پیش اختلافات‌شان را با این پیام‌رسان علنی کردند
مالک تم‌تم کیست؟

آیا تم‌تم می‌تواند جایگزینی برای تلگرام باشد؟

تماس صوتی و تصویری اپلیکیشن پیام‌رسان تم‌تم «فعلا» فیلتر نیست

ولی بزرگترین نگرانی پیرامون استفاده از تم‌تم به امنیت برنامه باز می‌گردد. شرکت میل.‌آریو سابقه خوبی از خودش به جای نگذاشته و در بحث امنیت، تم‌تم اطلاعاتی به کاربرانش نمی‌دهد. بنابراین با توجه به وضعیت فعلی، استفاده از تم‌تم به خودتان بستگی خواهد داشت. اما از شواهد و قرائن پیداست که فارغ از امکانات که گفتیم، تم تم از نظر امنیتی هم هیچ حرفی برای گفتن جلوی تلگرام ندارد.

در تلگرام نیز چنین چیزی با تفاوت‌هایی وجود دارد اما در تم‌تم نام کاربر جایگزین اسم کانال می‌شود و با کلیک روی آن به صفحه کاربری ادمین می‌روید. نکته دوم به پیام‌های خوانده شده در گروه‌ها باز می‌گردد. در پیام‌رسان روس‌ها و به کمک Read by می‌توانید ببینید کدام اعضای گروه پیام‌های‌ تان را خوانده‌اند.

بنابراین می توان اینگونه برداشت کرد که عدد نوشته شده در صفحه گوگل به کاربران سرویس Odnoklassniki اشاره می کند، نه کسانی که از تم‌تم استفاده می کنند. چون تم‌تم بیشترین تمرکزش را روی روسیه و کشورهای اطراف گذاشته و حتی در خود روسیه نیز جایگاهی بین محبوب ترین پیام رسان‌ها ندارد.

از طرفی برنامه هویت خودش را ندارد و قابلیت‌های جدید نیز به تم‌تم یک هویت مستقل نداده است. انگار سازنده از عمد می‌خواسته تا برنامه‌اش یک کلون بد از تلگرام باشد تا شاید بعد از اتفاقاتی که برای این پیام‌رسان می‌افتد نقش جایگزین آن را ایفا کند. غافل از اینکه خیلی از بخش‌ها به صورت ضعیف‌تری به اضافه شده‌اند.

تم‌تم نسخه تحت وب هم دارد

ویژگی که شاید برای بعضی کاربران نقض حریم خصوصی باشد و تم‌تم می‌توانست گزینه‌ای برای غیرفعال کردن Read by به پیام‌رسان خود اضافه کند. سومین قابلیت جدید تم‌تم به Mark as New باز می‌گردد. برای اینکه بخواهید پست‌های قدیمی کانال‌ها در تلگرام دیده شوند سه راه دارید: آن را ریپلای کرده، دوباره در کانال بگذارید یا پین کنید.

‌با تلگرام چهارسال پیش آشنا شوید

با بالا گرفتن بحث فیلترینگ تلگرام، طبیعی است که نام پیام رسان های غیر فیلتر خارجی دیگر مطرح شود و تم‌تم هم یکی از نزدیک‌ترین نمونه‌ها به تلگرام به حساب می‌آید. با توجه به توضیحات برنامه در صفحه گوگل پلی، برنامه 250 میلیون کاربر دارد. البته تم‌تم برپایه اوکی مسنجر، پیام رسان اختصاصی سرویس Odnoklassniki، بوده و تعداد کاربران این سرویس بیش از 200 میلیون نفر تخمین زده شده است.

نکته عجیب اینجاست پس زمینه‌هایی که برای برنامه انتخاب می‌کنید در این قسمت نمایش داده نمی‌شوند و تنها محدود به خود چت‌ها هستند. به لطف پس‌زمینه‌ها چت‌ها به یکنواختی صفحه اصلی نیستند و طراحی بهتری دارند. با این حال عدم نمایش پس‌زمینه‌ در صفحه اصلی و البته جای خالی انتخاب پس‌زمینه‌های دلخواه کاملا در برنامه احساس می‌شود.

میل.‌آریو که از سال 1999 استارت فعالیت‌هایش به عنوان یک سرویس ایمیل زد و بعدها با گسترش حوزه های فعالیتش، توانست به یکی از معروف ترین کمپانی های اینترنتی جهان تبدیل شود. با توجه به گزارشات منتشر شده، سایت های زیرمجموعه میل.‌آریو ماهیانه بیش از 86 درصد از کاربران اینترنتی روسیه را به سمت خود جلب می کنند.

Mark as New سعی دارد تا این کار را ساده‌تر کند. اگر پست‌ها را Mark as New نمایید، آن‌ها به پایین صفحه آمده و نوتیفیکیشنی برای کاربر ارسال می‌شود. دقیقا همانند اتفاقی که هنگام ارسال یک پست جدید می‌افتد. Mark as New تنها محدود به کانال‌ها نیست و از آن برای چت‌ها یا در گروه‌ها هم می‌توانید استفاده کنید.

نسخه اندروید امکانات محدودتری دارد، تنظیمات شخصی اندروید دست کاربر را بسته نگه داشته و در ورژن iOS اگر انگشت‌تان را روی پیام نگه دارید، همانند پیام‌رسان Allo بزرگ می‌شود.

یک کاغذ A4 بیاورید و آن را خط کشی کنید، احتمالا نتیجه‌ای که به دست می‌آید از صفحه اصلی چت‌های تم‌تم بهتر است. سادگی بیش از اندازه، استفاده زیاد از رنگ سفید و فضای خالی اضافه‌ای که برای هر مخاطب وجود دارد اولین نکاتی هستند که هنگام ورود به تم‌تم جلب توجه می‌کنند.

تم‌تم از همان ابتدای فعالیت هایش به خاطر شباهت های زیادی که با تلگرام داشت، نقش جایگزین این اپلیکیشن را ایفا می کرد. برخلاف تلگرام، می توانید از سه طریق وارد تم‌تم شوید: همانند تلگرام با شماره خود موبایل، با اکانت اپلیکیشن اوکی یا در نسخه اندروید به واسطه اکانت گوگل پلی.

نبود چت مخفی، یکی از بزرگترین کمبود‌های تم‌تم

اما با تمام این حرف‌ها، چیزی که تم‌تم را به یک گزینه نامناسب برای ارسال پیامک تبدیل می‌کند، امنیت برنامه است. وضعیت رمزگذاری تم‌تم مشخص نیست و سازنده هم هیچ توضیحی نه در صفحه گوگل‌پلی و نه در خود برنامه نداده و قضیه زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید در حال حاضر تم‌تم ویژگی تحت عنوان Delete Account ندارد.

بخش عجیب‌تر اینجاست که بعضی بخش‌ها هنوز به زبان روسی هستند و انگار توسعه‌دهنده فراموش کرده آن‌ها را به زبان فارسی ترجمه کند: پیشنهاد تم‌تم به دوستان‌ از طریق اس‌ام‌اس و اشتراک‌گذاری یک کانال در گروه از جمله مواردی به شمار می‌روند که به روسی نوشته شده‌اند.

تم‌تم بیشتر به تلگرام مرحله ایده شباهت‌ دارد، اپلیکیشن هنوز در مرحله‌های ابتدایی خودش بوده و حتی ویژگی‌های جدید تم‌تم این برنامه را نجات نمی‌دهند. همچنین با توجه به اینکه از عرضه تم‌تم حدود یک سال می‌گذرد، وجود بعضی باگ‌ها کاملا عجیب است و انتظار می‌رفت سازنده در این مدت آن‌ها را برطرف کند.

البته اگر این ویژگی را مناسب ندیدید، کافیست از همان روش‌های قدیمی که در تلگرام بود کمک بگیرید. حذف یا ویرایش پیام‌ها، انتخاب آدرس‌های دلخواه برای کانال، قابلیت گرفتن تماس‌های صوتی و تصویری و استریم ویدیو‌ها از دیگر ویژگی‌های مهم پیام‌رسان جدید روس‌ها به شمار می‌روند.

تلگرام تنها در کشور ما تبدیل یک دغدغه نشده و هزاران کیلومتر آن طرف تر، روس‌ها هم از مدت ها پیش اختلافات‌شان را با این پیام‌رسان علنی کردند. در ماه مه سال گذشته (اردیبهشت 96) که با وجود بعضی کشمکش ها میان پاول دورف و دولت روسیه، هنوز دعوا بر سر فیلترینگ تلگرام تا این حد بالا نگرفته بود کمپانی روسی معروف میل.‌آریو (Mail.Ru) پیام‌رسان تم‌تم (TamTam) را عرضه کرد.

یکی از همین سایت‌های زیرمجموعه هم VKontakte، محبوب ترین شبکه اجتماعی در روسیه، است که توسط خود پاول دورف تاسیس گشت و در سال 2013 میل.‌آریو بیش از 50 درصد سهام آن را خرید. یک سال پس از این اتفاق نیز دورف اخراج شد و اعتراف کرد VKontakte به دست کسانی افتاده که با دولت ارتباط نزدیکی دارد. چند ماه بعد میل.‌آریو تمام سهام VKontakte را خریداری کرد.

تم‌تم به نظر قابلیت‌های بدی ندارد. روی کاغذ همین‌طور هم هست اما وقتی برای اولین بار دست به تجربه اپلیکیشن می‌زنید متوجه مشکلات زیاد آن می‌شوید. برنامه پر از باگ بوده و همچنین اصلا برای زبان فارسی بهینه نشده است. وقتی زبان اپ را روی Persian می‌گذارید، پیام‌ها از چپ به راست نمایش داده‌ می‌شوند.

جای یوزرنیم، در تم‌تم از لینک استفاده شده است: همانند کانال‌های تلگرام

از رابط کاربری خیلی ضعیف که فاکتور بگیریم، تم‌تم با وجود تمام کپی کاری‌هایش اما در قسمت ویژگی‌های جزئی‌تر حرف‌هایی برای گفتن دارد. همانند تلگرام در اینجا می‌توانید گروه‌های بزرگ بسازید و کانال بزنید. در بخش کانال تم‌تم قابلیتی را فراهم کرده تا هر کاربر با نام کاربری خودش پست بگذارد.

در تم‌تم لوکیشن و گیف نمی‌توان فرستاد و استیکرهای متحرک هم کاملا بی‌ربط هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *